piątek, 4 grudnia 2020

Święty Mikołaj: kim był naprawdę?

Święty Mikołaj jest postacią znaną dzieciom na całym świecie. To na jego przyjście w wieczór z 5 na 6 grudnia czeka się cały rok. Kim był święty Mikołaj?

Święty Mikołaj to postać znana na niemal całym świecie. W różnych miejscach zarówno w kraju, jak i na świecie inaczej się go nazywa, jednak zawsze chodzi o postać starszego pana z długą, białą brodą rozdającego prezenty dzieciom. Kto był pierwowzorem współczesnego Mikołaja? Kim był święty Mikołaj?

Święty Mikołaj urodził się około 270 roku i zapisał się w historii jako biskup Miry w Licji. Nie ma zbyt wiele źródeł historycznych, które przybliżałyby nam historię jego życia. Wiadomo jednak, że urodził się w Patarze (tereny obecnej Turcji) w majętnej rodzinie. Mógłby spokojnie korzystać z bogactwa, które odziedziczył po rodzicach, jednak zamiast tego zajął się pomocą ubogim, a zwłaszcza dzieciom. Najmłodszych zawsze obdarowywał jedzeniem i innymi przydatnymi im rzeczami. Jego miłosierdzie i pomoc bliźnim spowodowała, że został wybrany na biskupa. I mimo tak ważnej funkcji wciąż angażował się w pomoc ludziom - uratował od śmierci sześciu niesłusznie oskarżonych żołnierzy, a także uchronił całe miasto przed głodem, zyskując sobie sławę cudotwórcy. Święty Mikołaj czczony jest jako święty w kościele katolickim i prawosławnym.


Mikołajki: historia tego wyjątkowego święta

Mikołajki to wyjątkowy dzień w ciągu roku. Czekają na niego przede wszystkim dzieci, ale także wielu dorosłych. Bez względu na wiek, każdy lubi dostawać prezenty i nawet najdrobniejszy upominek przynosi radość. W Polsce obchodzimy je 6 grudnia, w dniu wspomnienia świętego Mikołaja z Miry. Historia mikołajkowego obdarowywania dzieci sięga średniowiecza. Już wówczas organizowano dla najmłodszych przedstawienia, które przybliżały im postać świętego Mikołaja biskupa, cudotwórcy i patrona dzieci. 

Początków tradycji obdarowywania dzieci prezentami w mikołajki upatruje się w zwyczaju XII-wiecznych francuskich zakonnic, które w wigilię święta Mikołaja podrzucały drobne upominki ubogim dzieciom. W późniejszych źródłach również pojawiają się wzmianki o takim zwyczaju, który przetrwał do dzisiejszego dnia. I choć próbowano przenieść zwyczaj na okres bożonarodzeniowy i uczynić Dzieciątko Jezus odpowiedzialnym za przynoszenie prezentów, to jednak postać Mikołaja na tyle zakorzeniła się w powszechnej świadomości, że to właśnie 6 grudnia głównie kojarzy się z upominkami od Mikołaja. A może pomyślcie, czym wy możecie ze swoich skromnych oszczędności obdarować kogoś?  Podobno przyjemnej obdarowywać innych, niż samemu być obdarowanym.  Oto propozycje niedrogich i przydatnych prezentów:


1. Słuchawki – nie muszą być drogie, żeby były dobre
2. Książka - tu kierujcie się upodobaniami osoby, którą chcecie obdarować.
3. Rękawiczki - idzie zima, na pewno będą przydatne!
4. Skarpetki - np. z zabawnymi nadrukami, idealne na upominek!
5. Koszulka - może z jakimś zabawnym napisem?
6. Kalendarz - w sam raz na nadchodzący rok!
7.Kosmetyk  -  tu łatwo o pomyłkę, np. pięknie pachnący płyn do kąpieli. W sam raz na drobny podarek..
8. Notes - najlepiej wybrać jakiś z ciekawą okładką, .
9. Kubek - chyba najbardziej sprawdzony prezent, mało oryginalny, ale przynajmniej praktyczny. Idąc jednak za ciosem, świetnym pomysłem może być kubek termiczny lub bidon.


Miłego obdarowywania! Sprawdzicie na własnej skórze, jak czuł się święty Mikołaj, dając dzieciom prezenty.🤍 Pani Beata G.

 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz